Historie čs. elektrofonických kytar Galerie kytar, návody, schema, osobní sbírky Vývojář a konstruktér Josef Růžička Vývoj a výroba Dřevokov Blatná Vývoj a výroba ČSHN Hradec Králové Vývoj a výroba závod Varhany Krnov Vývoj a výroba závod Harmonika Hořovice George Harrison a Resonet Grazioso Kapely s čs. elfo. kytarami v minulosti Kapely s čs. elfo. kytarami v dnešní době Čs. elfo. kytary na videozáznamech Odkazy na zajímavé webové stránky Jolana bazar a Návštěvní kniha

Zpět na úvodní stránku

Zprávy, informace, aktuality, doplněné, nebo nové stránky

WebArchiv - archiv českého webu Stránky jsou součástí Archivu národního kulturního dědictví při Národní knihovně.

   Historie čs. elektrofonických kytar HISTORIE KYTAR
   Galerie kytar, návody, schema, osobní sbírky GALERIE KYTAR
   Vývojář a konstruktér Josef Růžička JOSEF RŮŽIČKA
   Vývoj a výroba Dřevokov Blatná DŘEVOKOV Blatná
   Vývoj a výroba ČSHN Hradec Králové ČSHN Hradec Králové
   Vývoj a výroba závod Varhany Krnov VARHANY Krnov
   Vývoj a výroba závod Harmonika Hořovice HARMONIKA Hořovice
   George Harrison a Resonet Grazioso HARRISON a PAGE
   Kapely s čs. elfo. kytarami v minulosti KYTARY A KAPELY dříve
   Kapely s čs. elfo. kytarami v dnešní době KYTARY A KAPELY dnes
   Čs. elfo. kytary na videozáznamech KYTARY A VIDEO
   Odkazy na zajímavé webové stránky ZAJÍMAVÉ ODKAZY
   Jolana bazar a Návštěvní kniha BAZAR, DISKUSE

kytarajolana@seznam.cz

Google

Hledaný výraz zapiš
BEZ INTERPUNKCE!

TOPlist

autor webu:
Vladimír Žák

Resonet Grazioso a George Harrison

1. Překlad www stránek: "Kytary George Harrisona"

Resonet Grazioso

1959: Resonet - Futurama: masivní elektrika, červený sunburst, ročník 1958:

Když šel Harrison 20. listopadu do Hessy´s Music v Liverpoolu koupit si novou kytaru, přemýšlel o Stratocasteru, ale skončil u této uhlazené tří snímačové Futurami (v originále pod jménem Resonet Grazioso, vyráběná společností Delicia v Československu, přejmenována na Selmer, který je dovážel do VB). Cena byla 55 liber, malé štěstí v těch dnech. Inzerce se chlubila, že "vyrobena z nejlepšího vybraného dřeva a že je prakticky nezničitelná". Harrison je viděn, jak na ní hraje při zkoušce na fotkách Larryho Parnera a turné po Skotsku (květen - červen 1960), brával ji s sebou na první výlet Beatles do Hamburgu. Během druhého výletu do Hamburgu ji používal na jejich prvním pořádným náhrávání, při kterém, mimo jiných, vznikla " Cry for a shadow". O měsíc později byla kapela zpět v Liverpoolu, a rapidně zkoušející Harrison zatoužil po lepší kytaře. V interview pro Guitar Player (listopad ´87) se zmínil: "Futurama byla pes na hraní. Měla nejhorší akci. Měla vynikající zvuk, a byla na velmi dobré cestě v přepínání mezi třemi snímači a všemi kombinacemi". V knize Anthology, Harrison vzpomíná na den, kdy našel nástroj v Rushworth a Dreaper´s shopech v Liverpoolu. "Paul šel se mnou, když jsem si kupoval Futuramu. Byla na zdi společně s ostatními kytarami, Paul ji zapojil do zesilovače, ale nevyšel z ní ani tón, tak otočil hlasitostí do prava. Kytara měla tři kolébkové přepínače, jeden jsem zmáčkl a skrz zesilovače se ozvala všemohoucí rána a ostatní kytary popadaly na zem. Moje matka za mě podepsala splátkový obchod...."Záznamy ukazují, že částku za kytaru splatil Brian Epstein. Co se stalo s Futuramou? V ´64. ji Harrison dal do tomboly časopisu Beat Instrumental, ale vítěz se rozhodl, že chce raději peníze, tak vydavatel Sean O´Mahoney pánovi zaplatil a kytaru si nechal a má ji dodnes.

Srpen 1961: Polydor v Německu vydává LP My Bonnie (výřez z obalu je na 1. obrázku). Na desce jsou uvedeni Tony Sheridan and The Beat Brothers (The Beatles pod jiným názvem jako doprovodná kapela zpěváka Tonyho Sheridana).

Poznámka k článku a obrázkům: V textu je špatně uvedený výrobce kytary. Tim je Dřevokov Blatná. Dále pak nebyla kytara pojmenovaná "Selmer" podle dovozce, ale Futurama. K obrázkům nutno podotknout, že George vlastil originál RESONET (viz. logo na piguardu kytary) a né Futuramu, jak se všude uvádí.

2. Překlad www stránek o výrobě repliky Georgova Resonetu

Nové výrobky 2004

Grazioso Resonet

Hamburská kolekce

Jsme hrdí na to, že můžeme oznámit, že tato společnost (pozn.: MUSIC GROUND Ltd.) byla vybrána, aby zajistila prodej/distribuci snad jednoho z nejvzácnějších instrumentů z celé Beatle (Replica) Ltd. Edice. Futurama je přesná replika bývalé první elektrické kytary George Harrisona, která byla zakoupena v obchodu Hessey´s Music Store v Liverpoolu v listopadu 1959. Mohla být viděna na mnoha raných obrázků skupiny a je jednoduše jednou z nejvzácnějších/nejžádanějších nástrojů Beatle (ví se, že existují pouze 2 originály). Futurama má následující detailní znaky:

Futurama/Grazioso Branded Guitar
(originální značka)
Přesná replika Originalu z roku 1959
Javorový krk
Povrchová úprava sunburst
3 snímačový design
Ltd Edition vyrobila celosvětově 50 produktů
Futurama Ltd. má řadu certifikátů
Cena 899 liber